Do dietetyka przychodzą nie tylko osoby z nadwagą i otyłe, ale również takie, które chcą zadbać o swoje zdrowie i uniknąć błędów żywieniowych. Istnieją grupy osób zdrowych, które szczególnie powinny zwracać uwagę na sposób odżywiania.
Do dietetyka zgłaszają się również osoby chore. Dieta może działać profilaktycznie, ale również leczyć bądź łagodzić niektóre dolegliwości. Należą do nich przede wszystkim: cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, choroby układu pokarmowego, niedoczynność lub nadczynność tarczycy i wiele innych.
Jak przygotować się do wizyty u dietetyka?
Udając się na pierwszą wizytę do dietetyka warto zabrać ze sobą:
Jak przebiega pierwsza wizyta?
Na początku dietetyk przedstawi zarys wizyty i założy kartę. Następnie przeprowadzi wywiad żywieniowy, jest on dość złożony i długi. Czasem będziesz miał wrażenie, że pyta o to samo. Ale to wszystko po to, by poznać dokładniej Twoje preferencje i nawyki żywieniowe. Dokładnie przeprowadzony wywiad żywieniowy wskaże Twoje błędy, które popełniasz w efekcie czego dieta nie przynosi oczekiwanych efektów. Zaś dla dietetyka jest on później bazą do ułożenia i opracowania diety dla Ciebie.
Kolejnym etapem wizyty jest ważenie, pomiary antropometryczne i analiza składu masy ciała.
Na samym końcu następuje podsumowanie wizyty, czyli omówienie przeprowadzonego wywiadu żywieniowego, omówienie dzienniczka żywieniowego i dokonanych pomiarów oraz analizy składu masy ciała.
Wizyta kończy się przekazaniem podstawowych zaleceń żywieniowych i wyznaczeniem terminu na kolejną wizytę. Uzyskasz informację, kiedy i w jaki sposób możesz odebrać opracowaną dietę.
Czas trwania pierwszej wizyty do 60 minut.
Fit Dietetyk Mateusz Kotyło